obměna kompresorové stanice s roční úsporou emisí co2 jako 301 automobilů

7. 1. 2020

Rekonstrukce kompresorové stanice se snížením uhlíkové stopy odpovídající ročním emisím 301 automobilů.

V uplynulém roce jsme dokončili projekt obnovy kompresorové stanice pro českou pobočku nadnárodní společnosti z USA. Do kompresorové stanice výrobce elektronických zařízení jsme dodali tři nové úsporné kompresory Atlas Copco z řady GA, které nahradili původní již zastaralé řešení. Mimo ekonomický přínos, ve formě úspory nákladů, má projekt také výrazný ekologický přínos. Snížením spotřeby energie se dosáhne následnému snížení roční uhlíkové stopy výrobního závodu o nezanedbatelných 288 tun CO2. Snižení vypuštěných emisí do atmosféry odpovídá průměrnému množství emisí CO2, které vytvoří na český silnicích 301 automobilů.

Na základě prvotně provedených měření vzešel návrh obměnit staré kompresory za nové energeticky úsporné kompresory Atlas Copco. V rámci realizace je naistalován jeden kompresor GA132VSD (132kW). Tento kompresor s frekvenčním měničem umožňuje plynule regulovat spotřebu energie na základě aktuálního odběru stlačeného vzduchu. Dále je technologie doplněna dvěma menšími kompresory GA55+ (55kW), sloužícími pro základní zatížení a víkendovou spotřebu. Pro dokonalou souhru všech kompresorů je stanice doplněna o nadřazené řízení Atlas Copco ES6. Zařízení ES6 umožňuje zvolit ideální kombinaci strojů na základě aktuální spotřeby stlačeného vzduchu, což přínáší další úspory energie. Všechny kompresory jsou navíc vybaveny zařízením Energy Recovery pro využití odpadního tepla z kompresorů. Odpadní teplo, kterého je přebytek, se využívá pro vytápění a ohřev teplé vody.

Celková roční úspora elektřiny nové kompresorové stanice v porovnání s původní je přibližně 285MWh za rok. Dále je možné získat pomocí rekuperace až 536MWh ve formě odpadního tepla.  Při 50% využití rekuperace a emisnímu faktoru 0,52 t CO2 na 1MWh. Roční úspora energie, která se nespotřebuje odpovídá 288 t emisí CO2 . Pro uvedení tohoto čísla kontextu, průměrné auto v ČR vypustí do ovzduší každý rok 955 kg CO2. Po jednoduchém přepočtu, snížení emisí realizovaného projektu odpovídá ekvivalentu 301 automobilům, které by zmizeli z českých silnic.