optimalizace výroby stlačeného vzduchu významného zákazníka

1. 2. 2017

Společně s naším významným zákazníkem z textilního průmyslu jsme provedli analýzu nákladů výroby stlačeného vzduchu. Původní výrobu stlačeného vzduchu zajišťovaly dva kompresory o příkonu 55 kW s regulací zatíženo/odlehčeno a jeden kompresor o příkonu 75 kW také se standardní regulací zatíženo/odlehčeno.

Z důvodu stáří a nevhodného rozložení kompresorů se původní řešení prokázalo jako neekonomické a analýza odhalila potenciál pro významné snížení spotřeby stlačeného vzduchu.

Na základě analýzy se zákazník rozhodl pro obměnu kompresorové stanice za doporučenou sestavu kompresorů Atlas Copco.  Jednalo se o kompresor GA 55+FF s regulací zatíženo/odlehčeno pro pokrytí největšího podílu spotřeby stlačeného vzduchu, který je doplněn o kompresor GA 55 VSD+ FF s plynulou regulací pokrývající výkyvy ve spotřebě stlačeného vzduchu. Tím se podařilo eliminovat spotřebu energie při chodu kompresorů v odlehčeném stavu.

Díky novým mimořádně učinným kompresorům a změně sestavení kompresorové stanice se podařilo ročně ušetřit přibližě 32% nákladů na eletřinu, což představuje 323 MWh.

Dále byly oba nové kompresory doplněny o rekuperaci pro využití odpadního tepla umožňující získat za rok až 548 MWh pro ohřev teplé vody a vytápění.

Pouze za snížení spotřeby elektřiny na výrobu stlačeného vzduchu se podařilo ušetřit životní prostředí o přibližně 377 900 kg emisí CO2. Další podstatné snížení emisí probíhá především v zimním období, kdy kompresorová stanice vytápí výrobní prostory.